GÖĞÜS AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN

Ana Sayfa / GÖĞÜS AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN

GÖĞÜS AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN

Medical Park Ordu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Civelek, göğüs ağrısının mutlaka ciddiye alınması gerektiğini belirterek, “Bu tip şikayetleri olanlar hiç vakit kaybetmeden konusunda uzman bir doktora başvurmalıdırlar” uyarısında bulundu.
Koroner arter hastalıklarının erken dönemlerde hastalarda genellikle hiçbir belirti vermediğini ifade eden Prof. Dr. Ali Civelek, koroner arterlerdeki daralmanın giderek arttığında, kalbin kas dokusuna daha az kan ulaşacağını ve bu durumda göğüs ağrısı ortaya çıkacağını belirterek, “Bu ağrı kalbin yeteri miktarda kanla beslenemediğinin bir göstergesidir. Çok ciddi bir uyarıdır” dedi.
Civelek, şöyle konuştu: “Bu uyarıyı vücudumuz bize göğüste ağrı yada baskı hissi şeklinde verir. Bu göğüs ağrısı her kişide aynı şekilde hissedilmeyebilir. Hatta bazı yaşlı kişilerde ve şeker hastalığı olan kişilerde hiç ağrı hissi olmayabilir. Göğüs ağrısı kendini hazımsızlık, göğüste şiddetli baskı hissi, göğüste sıkışma, nefes darlığı, ani gelen halsizlik ve terleme, göğüste başlayan boyuna, boğaza, çeneye, omuza, sırta ve kollara yayılan ağrı, göğüste kramp ya da yanma hissi gibi belirtiler ile kendini gösterebilir. Bazı hastalar göğüs ağrısını, sakin bir şekilde otururken ya da uykudayken ağrı ile uyanarak hissedebilirler.

HABERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ