Varis tedavisinde modern yöntemler yüz güldürüyor

Ana Sayfa / Kalp ve Damar Hastalıkları / Varis tedavisinde modern yöntemler yüz güldürüyor

Varis tedavisinde modern yöntemler yüz güldürüyor

Varis kısaca toplardamarların genişlemesi olarak kabul edilmektedir. Toplardamarlar içerisinde yer alan kapakçıkların kanın geri kaçmasını engelleyememesi durumunda ortaya çıkar. Kapakçıklardan kaçan kan zaman içerisinde bacak damarlarında bir göllenme meydana getirerek damarın daha da genişlemesine neden olmaktadır. Varis günümüzde oldukça yaygın bir görülen bir rahatsızlıktır ve genel olarak genetiktir. Ailesinde varis olan kişilerden varis gelişme olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca sürekli olarak ayakta veya hareketsiz çalışan kişilerde varis gelişme olasılığı da daha fazladır. Varis en fazla bacaklarda oluşmaktadır. Gün içerisinde 4 saatten daha fazla ayakta kalanlarda varis gelişme riski diğer kişilere göre 2.7 kat daha fazla olmaktadır.

Varis Tedavisi

Varis tedavisi, hastalığın durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Başlangıç seviyesinde, dışarıdan belli olmayan varislerde varis çorabı kullanımı genellikle yeterli olmaktadır. Ancak daha ilerlemiş durumlarda ise farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Çok uzun bir süredir varis tedavisinde ilk olarak venöz yetmezlik tedavi edilir ve daha sonra varis tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ancak teknolojinin gelişmesi ile beraber yeni tedavi yöntemleri de ortaya çıkmıştır. Daha modern olan bu yöntemler tedavide daha fazla başarı elde edilmesini sağlarken aynı zamanda hastanın vücuduna da minimum seviyede müdahale edilmesini mümkün kılmaktadır. Bu sayede hem operasyonlar daha kısa sürmekte hem de daha az ağrılı olmaktadır. Ayrıca iyileşme süreci de çok daha kısadır.

Modern Yöntemler

Eski varis tedavisinde hasta damarlar ameliyatla alınarak çıkarılmaktaydı ancak modern yöntemlerle bu damarlar çıkarılmayıp etkisiz hale getirilmektedir. Vücut zaman içerisinde etkisiz hale gelmiş olan damarların yok olmasını sağlamaktadır. Bu da daha doğal ve kolay bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Modern tedavi yöntemlerinin belirlenmesin de varisin şekli de etkili olmaktadır. Genişleme kılcal damarlarda olduğu takdirde damarın büzüşmesini sağlayan köpük skleroterapi adı verilen yöntem uygulanmakta ya da yüzeyel lazer ile damarlar cilde zarar vermeden yakılmaktadır. Varisin cilt üzerinden belli olduğu durumlarda ise damara ultrason yardımıyla bir kateter yerleştirilmektedir. Daha sonra bu kateter aracılığıyla varisli damar lazer, radyofrekans ya da buhar yoluyla tahrip edilmektedir. Bu şekilde vücut tahrip edilmiş olan damarları ortadan kaldırmasıyla tedavi başarılı bir şekilde uygulanmış olmaktadır. Hastalar genellikle aynı gün evine gönderilmektedir.

Prof. Dr. Ali Civelek
**Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

Paylaş:

Diğer Yazılar

@dralicivelek

Response code is 429. Body: Something went wrong. Please report issue.

Bize Ulaşın