Minimal İnvaziv Aort Kapak Cerrahisi

Ana Sayfa / / Minimal İnvaziv Aort Kapak Cerrahisi
Icon

Minimal İnvaziv Aort Kapak Cerrahisi

Sternotomi olarak adlandırdığımız göğüs kemiğinin kesilmesi ile yapılan kalp ameliyatları kalp cerrahisi ameliyatlarında en sık kullanılan yöntemdir. Bu yöntem, kalbe ulaşmada oldukça geniş bir görüş açısı sağlaması, her türlü kalp ameliyatının rahatlıkla yapılabilmesine imkan tanıması nedeni ile kalp cerrahları tarafından çoğunlukla tercih edilir. Fakat hastaların iyileşme ve işe geri dönüş sürelerinin nispeten uzun olması, bütün cerrahi branşlarda küçük kesi veya kesisiz ameliyatların giderek yaygınlaşması, hastaların kozmetik beklentilerinin giderek artması kalp cerrahlarını da en az geleneksel yöntem kadar başarılı fakat daha küçük veya alternatif kesilerle kalp ameliyatlarını gerçekleştirme arayışına itmiştir. Minimal İnvaziv Aort Kapak Cerrahisi de bu arayıştan doğmuştur.

Minimal İnvaziv Aort Kapak Cerrahisi 2 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Biz merkezimizde parsiyel sternotomi (J şeklinde kısmi sternum kesisi) olarak adlandırılan yöntemi kullanmaktayız. Bu yöntemde göğüs kemiğini tamamen değil de, kalbin ana damarı olan aortaya ulaşacak şekilde kesmekte ve kalbin üzerine denk gelen kısmı sağlam bırakmaktayız. Göğsün ön tarafından yapılan küçük bir kesi (7 cm) cilt altından kemik kesisini yapmakta ve aortaya ulaşmaktayız. Genellikle buradan kanülleri yerleştirmekte ve hastamızı kalp akciğer makinasına bağlamaktayız. Diğer yöntem ise göğsün sağ tarafından köprücük kemiğinin altından yapılan kesi ile gerçekleştirilen ameliyatlardır.

Küçük kesi ile yapılan kalp ameliyatlarında daha az kalp manipülasyonu yapılmakta ve dolayısı ile de kalpte daha az travma oluşturulmaktadır. Kozmetik görünüm klasik ameliyatlardan çok daha üstündür. Ameliyat sırasında ve sonrasında geleneksel yönteme oranla çok daha az kan kullanılır. İyileşme süreci daha hızlıdır. Hastalarımız isterlerse 1 ay gibi kısa bir sürede işlerine geri dönebilirler. Araba kullanabilirler. Hastaların korkulu rüyası olan göğüs kemiği enfeksiyonu riski ise bu yöntemde neredeyse yoktur. Özetle ameliyat sonrası iyileşme süresi geleneksel ameliyatlarda 2-3 aylık bir süreden 1 aylık bir süreye iner.

Bu yöntem ile sadece aort kapak değişimi değil, aort anevrizmaları tamiri veya her ikisini birden de yapmak da mümkündür.

Hastalarıma 7/24 hizmet veren kalp cerrahisi ekibim ile bu tür ameliyatları çok yüksek bir başarı ile gerçekleştirmekteyiz.

Ameliyat gerektirecek kalp kapak probleminiz var ise lütfen merkezimize danışınız.

Online Randevu Formu

Bizimle İletişime Geçin

Instagram

Response code is 429. Body: Something went wrong. Please report issue.

İletişim Bİlgilerimiz